Povijest rudarstva u Hrvatskom zagorju je duga. Kada su prije više od sto godina otvoreni prvi rudnici, brojna dionička društva iz Beča, Budimpešte, čak iz Belgije počela su eksploataciju rude iz ovog područja vrlo bogatog ugljenom lignitom. Nakon Drugog svjetskog rata rudnici u Hrvatskoj postaju državna poduzeća, a rudnik u Donjem Ladanju dobio je status općedržavnog značaja.
Nalazišta u rudnicima na području Donjeg Ladanja i Brodarovca spadaju u tzv. Ivanečko-ladanjski bazen.
Fotografija rudara iz jame "Brodarovec", preuzeto iz knjige Rudarstvo i industrija građevinskog materijala u SR Hrvatskoj
Prva geološka istraživanja na području Ivanečko-ladanjskog bazena započeli su austrijski geolozi u 19. stoljeću. Sjeverne padine planine Ivanščice, one koje gledaju prema Ivancu, skrivaju napuštena rudišta.
Iskopavanja u Ivanečko-ladanjskom bazenu započela su u oknu “Josef” kod Kuljevčice, 1895. godine. Rudarenje u ovom oknu završava 1906. nakon njegovog potopa.
U godini tog potopa otvorena je nova jama “Ladanje” u mjestu Donje Ladanje. Intenzivna eksploatacija ugljena započela je 1913. i trajala do 30.06.1966. Do zatvaranja došlo je zbog iskorištenosti rezervi ugljena, te su radnici prešli na rad u jamu “Brodarovec”.
Fotografija rudara iz jame "Brodarovec", 1963. godine.
Preuzeta iz knjige: Rudarstvo i industrija građevinskog materijala u SR Hrvatskoj
U jami “Brodarovec” dvogodišnji istražni radovi krenuli su 1947. godine. Ocijenjeno je da će se iz nje izvući 3,47 milijuna tona ugljena. Okno je otvoreno 1953., a eksploatacija ugljena kreće 1961.
Jama “Brodarovec” bila je najveći proizvodni potencijal cijelog Ivanečko-ladanjskog bazena. Najviše ugljena iskopano je 1969. godine odnosno 224.757 tona.
Ukupno je iz Ivanečko-ladanjskog bazena i njegovih rudnika eksploatirano 11,3 milijuna tona ugljena.
Godine 1971. donesen je Zakon o supstituciji i zatvaranju rudnika u Hrvatskoj, a 31.12.1975. završava eksploatacija ugljena u ivanečko-ladanjskim rudnicima.
Ova stranica koristi kolačiće. Smatramo da se slažete, no možete ih isključiti pritiskom na Settings. SettingsSLAŽEM SE
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva tijekom navigacije po web mjestu. Od ovih kolačića, kolačići koji se prema potrebi kategoriziraju pohranjuju se na vaš preglednik jer su bitni za rad osnovnih funkcionalnosti web stranice. Koristimo i kolačiće treće strane koji nam pomažu u analiziranju i razumijevanju načina na koji korisnici posjećuju ovu web stranicu (učestalost pregleda stranice, duljina zadržavanja na stranici itd.). Ti će se kolačići pohraniti u vaš preglednik samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključivanja ovih kolačića. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može imati utjecaja na vaše iskustvo pregledavanja.
Nužni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ova kategorija uključuje samo kolačiće koji osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.
Svi kolačići koji možda nisu osobito potrebni da web mjesto funkcionira i koriste se posebno za prikupljanje osobnih podataka korisnika putem analitike, oglasa, drugog ugrađenog sadržaja nazivaju se nepotrebnim kolačićima. Obvezno je nabaviti pristanak korisnika prije pokretanja ovih kolačića na vašoj web stranici.